Főoldal » Foglalkozások, projektek » Archív » BajzaBajza drámaműhely
Alapfokú művészeti nevelés a Bajza Utcai Általános Iskolában, 2000-től.
Hosszú éveken keresztül tartottunk a Bajza Utcai Általános Iskolában drámapedagógiai kísérletként az ötödik évfolyamon tananyaghoz kapcsolódó drámaórákat.
A tantárgyfelosztásba illesztve, felmenő rendszerben 2000 szeptemberében jelent meg az iskola életében a dráma, mint önálló művészeti tantárgy. Ebben a tanévben már hat évfolyamon kaptak másfél órás tanítási dráma-foglalkozásokat, melyek tematikájukban tanulási területeikhez illeszkedtek. Az adott életkori sajátosságokat is figyelembe véve minden esetben konkrét nevelési céljaink voltak.
A dráma az iskolában folyamatos jelenlétével segítette az osztályt tanító szaktanárok, osztályfőnökök munkáját, iskolán kívüli, szabadidős programjainkkal pedig a szülők és a családok segítő partnerei tudtunk lenni.
Bajzasuli "Második iskolám (és persze második otthonom) a „zsolnais” pályakezdés után. 1998-2003 között drámát és magyart taníthattam e falak között. Kivételes szerencsémnek tudom be, hogy a falakon kívül is: a Benczúr Házban drámaműhelyt rendezhettem be, fiatal külsős drámatanár társakkal vezethettem itt foglalkozásokat 11 osztálynak. Drámatantervet írtunk jelenlévő pedagógiai konfliktusokból is építkezve, aktuális nevelési célok mentén. S ez csak úgy válhatott lehetővé, hogy bajzás kollégáim, osztályfőnökök és szaktanárok éveken át minden héten kísérgették a gyerekeket a drámaórákra, és végig is kísérték, véleményezték a közös szakmai munka, egy művészetpedagógiai kísérlet fejlődését. Hallgatóimnak az ELTE Bárczi Karán sokszor emlegetem a Bajzát, mint példát az iskolai értékközvetítés gyakorlatában, mint partnert a drámával nevelés iránti elkötelezettségben. A bajzás diákokkal közös élményünk volt a színjátszó szakkörök és táborok megvalósítása is, együtt örülhettünk a záró-produkciók sikereinek. És egy kép az irodalomtanításról: kitört a tavasz, és a rettegett hatodik cével sehogy se megy Csokonai. Hirtelen ötlet, kössünk üzletet: „Ti megtanuljátok a Reményhezt, én megígérem, hogy elmegyünk a Ligetbe focizni.” „Rendben, Géza bá’, de akkor most induljunk!”- volt a válasz. Nem mertem elmondani akkor Ildikónak, hogy fociztunk tanítási időben aznap délelőtt. A motiváció sikeres volt, és rúgtam a fiúknak néhány gólt is. Visszafelé, a trolin már fújták a verset… "
Novák Géza Máté
Megjelent a Bajza Évkönyvben, 2008-ban, az iskola 90. évfordulójára
|